Michaela Opltová: cyklostezky - budoucnost rozvoje kraje

22.09.2020

Michaela Opltová je už třetí volební období po sobě starostkou obce Kozolupy. Práci v čele obce se věnuje s velkým nasazením a velmi ráda, kromě toho je ještě předsedkyní Mikroregionu Touškovsko, místopředsed­kyní MAS Radbuza, hasičkou SDH Kozolupy a členkou občanského sdružení Soubor kreténů Kozolupy. Pracovní úsilí kompenzuje ve volném čase osobními zálibami, mezi které patří cyklistika. "Na kole jezdím často asi od patnácti let, je to ideální prostředek, jak si vyčistit hlavu," říká starostka. "U nás v okolí jezdím pravidelně směrem na Konstantinovy Lázně, Dobřany a samozřejmě na přehradu Hracholusky."


Vy jako mikroregion jste směrem na Konstantinovy Lázně vybudovali síť cyklostezek. Předpokládám, že to je také proto, abyste sem přilákali cykloturisty.
Ano. V našem mikroregionu nejsou až tak atraktivní památky, muzea nebo galerie, kam by lidé cíleně vyrazili za nějakým poznáním. Proto jsme se zaměřili na cykloturistiku, která je čím dál populárnější jako aktivní využívání volného času.
Chystáte nový projekt, který by měl část severního Plzeňska ještě více zatraktivnit. Oč se jedná?
Je to projekt za více než osm miliónů korun a na rozdíl od rekreační cyklistiky půjde spíše o rozvoj cyklo dopravy na kole. Jde nám o bezpečnější dopravu do zaměstnání a do škol. Cyklostezka bude kopírovat silnici mezi obcemi, ale bude samostatně oddělena na přilehlých pozemcích tak, aby nedocházelo ke kolizím s motoristy. Na silnici, která propojuje dálnici D5 s hlavním tahem z Plzně na Karlovy Vary, je totiž velký provoz, jezdí tudy obrovské množství náklaďáků a pro cyklisty to není bezpečné. Na projektu se podílí Kozolupy, Město Touškov a Bdeněves. Projekt má dvě etapy, ta první povede z Kozolup do Města Touškova. Už se začíná stavět. Druhá etapa propojí Město Touškov a Bdeněves. V Bdeněvsi by se tak měl mimo jiné obnovit most, který byl kdysi stržen.
Vy se ale věnujete i mezinárodní cyklotrase č. 37 Paříž - Norimberk - Plzeň - Praha, která vede vaším územím.
Tady nám s financováním pomáhá hlavně Plzeňský kraj. Na některých místech cyklotrasy je třeba opravit povrch. Myslím, že příznivci cyklistiky dobře vědí o rekonstruovaném železničním mostě v Pňovanech, ke kterému přibyla lávka pro pěší i cyklisty, která tam původně nebyla a která teď bezpečně propojuje oba břehy přehrady Hracholusky. Chataři a místní si před tím krátili cestu přes železniční most a bylo to nebezpečné. Navíc celé to místo včetně mostu je krásné, turisticky atraktivní. My jsme v rámci mikroregionu připojili na "sedmatřicítku" právě ty zmiňované regionální cyklotrasy, které navazují na trasy z Plzně a směrem na Konstantinovy Lázně. Slibujeme si od toho větší návštěvnost naší lokality. Regionální propojení už funguje i ve směru na Nýřansko. Zkrátka bych řekla, že v posledních letech se podařilo propojit Plzeň s naším územím, což bylo ještě před nějakými osmi deseti lety naprosto mizivé. V současné době je tady cestování na kole ideální i pro rodinný výlet a pro méně náročné cyklisty. Ti sportovně zdatnější mohou odbočit po stezkách do náročnějšího terénu.
A když se zastaví cykloturisté v Kozolupech, kam je pozvete?
Vedle našeho kulturního domu máme krásný areál, kde si mohou odpočinout, dobře se občerstvit a rozhodnout se, kterým směrem se vydat. A třeba si i na mobilu přečíst něco o naší obci, která má zajímavou historii. Historii máme zmapovanou na našich webových stránkách. A až se rozhodnou, kam pokračovat, můžou pokračovat po trasách, kde už vzniklo několik cyklo bufetů a hezkých míst na posezení. Každopádně zvu všechny zájemce o cykloturistiku do našeho regionu. Máme co nabídnout, a bude to ještě lepší.