Nejhorší co se může stát, jsou prázdné učebny

23.09.2020

Ing. Vladimír Tichý
47 let, narozen v Rokycanech. Dnes pedagog na vyšší odborné škole v Plzni, zaměření ekonomie a marketing. V letech 2010 až 2014 místostarosta Městského obvodu Plzeň 1. 2006 až 2010 Radní města Plzně pro oblast nakládání s majetkem. Koníčky: rally (navigátor, 2x vicemistr ČR), modelářství, cyklistika, sbírání autogramů sportovců


V poslední době zaznamenáváme plošný úbytek škol na vesnicích a malých městech, kdy už tak velký nedostatek zkušených kantorů vede v době centralizace k jejich odchodům do velkých měst. Ta situace je stejná jako s lékaři, kterých je v těchto lokalitách též nedostatek.

Ale co s dětmi, které mnohdy dojíždějí do vzdálených škol? Pojďme pomoci znovu oživit školská zařízení i v těchto lokalitách. Vytvoříme program podpora mladých učitelů pro venkovské školy (stipendia byty, další vzdělávání učitelů). Stejná situace je i ve vyšším vzdělávacím sektoru, nyní mám na mysli zejména učební obory, kdy nám pomalu docházejí zkušení řemeslníci (zedníci, mechanici, truhláři, elektrikáři) a mnoho dalších oborů. Nemůžeme přece spoléhat jen na středoškolsky a vysokoškolsky vzdělané odborníky, ti nám nepostaví dům, neopraví kapající kohoutek ani nevymění vadný radiátor. V potaz je nutno také brát fakt, že ne každý žák, který dokončí základní školu má ambice dál studovat na vyšších stupních, ale přitom může být manuálně velmi zručný.
Je nutné podporovat učiliště, tak jak tomu bylo dříve. Nezapomínejme na přísloví "řemeslo má zlaté dno". Plzeňský kraj by se měl v následujících letech také zaměřit na prohloubení spolupráce s technickými zaměstnavateli.
V rámci podpory o obnovení odborných učilišť můžeme využít v obcích, kde je to z hlediska lokality možné v rámci příhraničního styku kooperace například s Německem, kde jsou učební obory stále velice populární.