Přál bych si sportovní hřiště v každé vesnici

21.09.2020

Jiří Uhlík, MBA
50 let, syn 17 let. Od roku 2010 místostarosta MO Plzeň 1, v letech 2008-2010 starosta MO Plzeň 1. Koníčky: vaření, rybaření, velký fanda FC Viktoria Plzeň.


Sport miluju celý svůj život. Pamatuji si období, kdy jsme s kluky chodili za barák a hráli zde fotbálek, hokej nebo nohejbal. V zimě jsme pak betonové hřiště polili vodou a měli jsme kluziště. Dnes mě mrzí, že si tohle naše děti nemůžou ani vyzkoušet. Doba se mění a děti dnes mají jinou možnost trávení volného času. Internet, počítačové hry, být stále online. Tak je na nás rodičích, politicích a úspěšných sportovcích ukázat dětem, že sport není jen dřina, ale také zábava, při které poznají nové kamarády.

Podpora malých klubů
Jsem rád, že naše koalice se jednomyslně shodla na přímé a zvýšené podpoře malým sportovním klubům, a to i na venkově. Vnímám, že podpora sportovních klubů ze strany MŠMT obecně není dobrá a koncepční. Chci z krajského rozpočtu více prostředků právě na rozvoj sportu a volnočasových aktivit. Jednou bych si přál sportovní hřiště v každé vesnici, kde budou běhat nejen staří pardálové, ale hlavně děti, mládež. Prostě, ať to na vesnicích a malých městech žije.

Granty pro trenéry mládeže
Co dnes se svými kolegy vnímám jako velký problém, je malá podpora mládežnických trenérů, správců sportovišť. Když vidím své kamarády, kteří přijdou ve čtyři z práce, jdou na trénink, trénují dvacet kluků, večer přijdou domů a připravují se na další den, kdy opět trénují, víkendy prakticky neznají, strašně je obdivuji a moc jim fandím. Ale následně zjistím, že klub jim ani nemůže za to nic zaplatit, musel by buď zvýšit příspěvky, nebo méně investovat do vlastního rozvoje. Chceme tedy vytvořit několik víceletých grantů v oblasti sportu a jeden z nich bude přímé investování do lidí.
Jedním z velkých projektů v oblasti rozvoje volnočasových aktivit je vybudování cyklostezek, cyklotrailů a zázemí pro cyklisty. Kraj ročně investuje 30 milionů korun a osobně si dovedu představit, že investice se ještě zvýší. Cyklostezky vnímáme jako prostředek pro dojíždění do práce či do školy, pro sport, relaxaci a turistiku.