Pavel Kroupa - V Plzeňském kraji po méně známých místech 

29.09.2020

Přináším Vám několik tipů na takovéto klidné turistické destinace Plzeňského kraje, na lokality, které rozhodně stojí za to vidět a kde přitom nebudete zakopávat o davy návštěvníků.

Letošní léto patří jednoznačně tuzemské turistice. Koronavirová epidemie s sebou mimo jiné přinesla rušení zahraničních dovolených. Rekreace v Čechách se tak stala vyhledávanou alternativou. Plzeňský kraj není takovým turistickým pojmem jako Jižní Čechy, i když celkem neprávem, protože nabízí nepřeberné množství míst, která stojí za to navštívit. Lokalit, které jsou na strávení dovolené či alespoň na krátký výlet přímo ideální. A nejde zdaleka jen o známé a hojně navštěvované destinace, jako je Plzeňský Prazdroj, Rábí nebo Šumava. Po celém kraji jsou rozesety desítky míst, která jsou návštěvnicky atraktivní, a přitom nezahlcená proudy turistů, občas i téměř neobjevená. Když do nich člověk zavítá, nepřipadá si jako v turistickém ghettu. Služby a atraktivity pro turisty zde sice jsou, ale v rozumné míře, jako milý doplněk běžného života. Tato "měkká turistika" navíc vnáší do těchto míst život i finance, představuje vítaný a trvale udržitelný způsob rozvoje venkova.

Chanovice
Na pomezí historického Prácheňska, Klatovska a Plzeňska, dnes na hranici ORP Horažďovice, Nepomuk a Blatná leží obec Chanovice. Nevelká ves, trošku schovaná mezi kopci, má nejen dvě hospody, ale především skanzen lidové architektury, rozhlednu, naučnou stezku i malé muzeum v místním zámku. Několikrát do roka areál skanzenu ožívá hojně navštěvovanými akcemi, jako je například Den řemesel.

Nepomuk
Mezi Brdy a Šumovou, mezi Plzní a Jižními Čechami, zkrátka takový most - to je rodiště patrona mostů české země, Bavorska, habsburského domu i španělského námořnictva sv. Jana Nepomuckého. V městečku Nepomuk jsou dnes čtyři muzea: městské, svatojánské, moto veteránů a rodný dům Augustina Němejce, tři naučné stezky, dva veřejnosti přístupné kostely, autokemp i minipivovar vařící vynikající piva. Nad městem se tyčí dominanta jižního Plzeňska - slavný zámek Zelená Hora, který je letos zpřístupněný po celé prázdniny - k vidění je zde expozice připomínající natáčení filmu Černí baroni.

Nemilkov
Jen pár kilometrů od Velhartic, malebného městečka se známým hradem a strašidelným kostelem, leží obec Nemilkov. Nenápadná vesnička skrývá nevelký zámek, který býval sídlem JZD a postupně, jak tomu tak v oněch časech bývalo, chátral. Od roku 2016 jej vlastní rodina Kaplanova a postupně ho velmi citlivě opravuje. Zámeček je poprvé ve své historii zpřístupněn veřejnosti a návštěvníci mohou na prohlídkách, kterými je provedou přímo majitelé, sledovat průběh obnovy objektu.

Dobřív
Vodní hamr v Dobřívi představuje výjimečnou technickou památku. Na říčce Klabavě, v místech, kde se zpracovávalo železo již v 16. století, stojí budova z let 1825-30, která obsahuje funkční technologické zařízení hamru, jako jsou různá kladiva, výhně, brusy či vrtačky. Vše je samozřejmě poháněno transmisními rozvody, které roztáčí vodní kola pod vantrokami.

Krkavec
Hluboko v lesích, a přitom jen kousek od Plzně se tyčí rozhledna na Krkavci, druhém nejvyšším vrchu v okolí krajského města. Kamenná věž, která byla postavena českými turisty v roce 1901, nabízí výhled na Plzeňskou kotlinu, Český les, Šumavu i Krušné hory. Místo je výborně dostupné z konečné zastávky tramvaje Košutka. Pěšky dorazíte na vrchol za hodinku, lze na něj vyjet na kole i autem. Okolní lesy skrývají umělé stezky pro downhill bike i přírodní rezervaci Petrovka s romantickou jeskyní Petrovská díra.

Chudenice
Mezi Klatovy a Domažlicemi najdeme malebný region - Chudenicko. Nedotčená krajina láká k vyjížďkám a procházkám. Krásný výhled na okolní kopce nabízí rozhledna Bolfánek, která je dominantou zdejší krajiny. Kousek pod rozhlednou stojí empírový zámek Lázeň a unikátní arboretum nesoucí název Americká zahrada. Dole v městečku Chudenice můžete navštívit Starý czerninský zámek s množstvím zajímavých muzejních expozic i minipivovar v restauraci Stará škola.

Klenová
Hradní zřícenina a zámek nad Janovicemi nad Úhlavou nepatří mezi klasické objekty tohoto typu. Většina panských sídel nabízí expozice o svých dějinách a historické interiéry. Hrad Klenová je celý věnován současnému umění. Jsou zde stálé expozice, ale zejména dočasné výstavy soudobé výtvarné tvorby. Prostor sýpky pod hradem je zaměřen zejména na mladou a studentskou tvorbu. Z hradních hradeb je navíc i pěkný výhled po okolí.

Kladruby
Dominantou městečka ležícího nedaleko dálnice D5 je rozlehlý areál někdejšího benediktínského opatství založeného roku 1115, které bývalo jedním z nejbohatších v Čechách. Do vzhledu kláštera se výrazně zapsalo baroko. Najdeme zde realizace dvou nejvýznačnějších architektů této epochy - Jana Blažeje Santiniho Aichela (přestavba klášterního kostela) i Kiliána Ignáce Dientzenhofera (nový konvent). Zejména konventní chrám Nanebevzetí Panny Marie patří k mistrovským ukázkám tzv. barokní gotiky.